Fulltextové vyhledávání

BRUMOV

 

Brumov První zmínky o Brumově jsou z roku 1390, kdy obec patřila k Lomnickému panství. Z dob minulých se nedochovaly žádné památky. Nejstarší je mramorový kříž z roku 1893, další pak z přelomu i 19. a 20. století.

Centrem života obce je víceúčelová budova, ve které je obecní úřad, hasičská zbrojnice, kulturní sál. V sále je každoročně pořádáno několik plesů, módní přehlídky, besídky a divadelní představení. Je zde také vyhledávané pohostinství Na Gruntě. Hned v sousedství stojí prodejna se smíšeným zbožím, otevřená i o víkendech. V obci je základní škola pro 1. až 5. ročník. V Brumově dále najdete obecní knihovnu s internetem, výletiště, dva rybníky vhodné i ke koupání. Obec je plynofikovaná a je vybudován vodovod. Okolní lesy jsou rájem pro houbaře.

Společenský život:

V obci je aktivní sbor dobrovolných hasičů, Klub malé kopané, Český svaz žen a Myslivecké sdružení. Tyto spolky pořádají během roku různé akce. V letních měsících se na výletišti pořádají zábavy, dětský den a na blízkém rybníku neckyády. Pravidelně zde probíhá soutěž v malé kopané, druhou neděli v srpnu se koná tradiční pouť a v zimních měsících myslivecký ples.

Historické a kulturní hodnoty:

Kaple Nanebevzetí Panny Marie pochází z roku 1923, původní kaple z roku 1912 byla následkem výstavby komunikace zbořena.

Mramorový kříž z roku 1893 u vchodu do kaple, vytvořil jej Adolf Loos z Nedvědice.

Kříž z černého mramoru stojí u silnice v dolní části obce, v roce 1950 jej věnovali místní občané.

Mramorový kříž s kovovou ohrádkou stojí v polích u cesty do Černovic, roku 1904 ho věnovali manželé Dolníčkovi.

Mramorový kříž u téže cesty asi 200 m za obcí věnovala r. 1909 rodina Pilátova.

Dřevěný kříž stojí u silnice do Osik v místě Na Vršku, má plechový korpus, je datován 1956, dřevo na kříž darovala rodina Hanákova. V roce 1999 byl zrekonstruován a znova vysvěcen.

Plastika Panny Marie vysoká asi 30 cm je umístěna v zasklené dřevěné skřínce na domě č. p. 64.

Pamětní černá žulová deska na návsi, věnovaná obětem 1. světové války.

Přírodní hodnoty:

BRUMOVVršky u Brumova o rozloze 5,64 ha. Jedinečná ukázka vápencového fenoménu, kdy na podloží vápencových fylitů roste řada teplomilných rostlin, rostliny regionálně vyjímečné a ohrožené. Jde o esteticky a geologicky působivou a cennou lokalitu.

Statistika:

Katastrální výměra:

283 ha

Počet obyvatel: 235 obyvatel

Struktura půdního fondu: zemědělská půda 68,94%, lesní půda 19,41%, vodní plochy 0,22%, zastavěná plocha 1,27%, ostatní plocha 10,16%.